Tantuninin Tarihi - Abidin Tantuni
Abidin Tantuni, 2012 yılından bu yana Mersin'in en lezzetli tantunilerini yapmak amacıyla hizmet vermektedir.
abidin tantuni, mersin tantunisi, mersinin en iyi tantunisi, tantuni nerede yenir
15625
page-template-default,page,page-id-15625,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Eskilerde Tantuni,hayvanın artık sakatatlarından yapılırdı. En bilinen şekliyle akciğer, uykuluk, yürek, böbrek gibi parçalar kullanılırdı. Çünkü o dönem düşük bütçeli insanlar tarafından tercih edilir, hatta kahvaltıda yenirdi.

Günümüzde Tantuni, dananın but kısmından yapılır. But üzerindeki yağlarla beraber doğranırsa tantuni, yağlar sıyırıldıktan sonra doğranırsa biftek oluyor. Tabi ki etin iyi temizlenmesi çok önemli. Ayrıca Abidin Tantuni’de tantuni ve biftek içerisine lezzeti arttırmak için biraz kaburgadan sıyırma et atılır.

Unutulmamalı ki, et kemiğe ne kadar yakınsa lezzeti o kadar fazla oluyor. Etler doğrandıktan sonra haşlanıyor ve ortası çukur, geniş tavaya atılıp, tavanın kenarlarına çekiliyor.Ve sipariş geldikçe çukur içerisine çekilip sırasıyla yağ, su, toz biber atılıyor. Neden su? diye sorarsanız; yağın yanmasını engellemek ve aynı zamanda tavayı temiz tutmak için.

Yağ da tantuninin lezzeti için başka bir önemli husus. Diğer sıvı yağlara göre daha hafif olması sebebiyle ilk zamanlardan beri pamuk yağı kullanılır. Daha sonra pişen etin üzerine ekmek atılır. Böylece hem buharla ekmek yumuşatılır hem de etin sıcak kalması sağlanır.

Ekmek için ise Abidin Tantuni’de üç farklı seçeneğiniz var.

  • Birinci olarak: Açık ekmek. Oval ve ince olarak hazırlanır.
  • İkincisi: Somun Ekmek.
  • Üçüncüsü ise: Lavaş. Lavaş, açık ekmeğe göre daha kalındır.

Ekmek, Tantuni’de kaliteyi arttıran başlıca sebeplerdendir. Eskilerde tabi ki bir tek seçim şansı vardi: Açık ekmek. Ciğer ekmeğine benzer, şimdiki açık ekmeklerden daha genişti. Ekmek bastırılarak yağlandıktan sonra domates, sumaklı soğan, maydanoz ve çok az yerde kullanılan nane konulur ve et çekilip, baharat olarak da tuz atılır.

Tantuni’nin yanında en iyi giden: Ayran.Abidin Tantuni’ye geldiğinizde bol köpüklü,yağlı bir açık ayran tantuniden alacağınız zevki de arttırdığını göreceksinizdir. Peki adım başı tantunici olan bir şehirde neden bazıları biliniyor. Çünkü tantunide tüpün ısısından, etin sertliğine, sebzelerin tazeliğinden, yağ seçimine kadar birçok noktaya dikkat etmeli. İyisini bulana kadar vazgeçmemelisiniz. Bu işi sevmek de her işte olduğu gibi başlıca sebep tabi ki.